Logo
 

                                Ana Sayfa  |   Hakkımızda  |   Ödeme ve Banka Bilgileri  |   Müşteri Hizmetleri  |   Yardım  |   İletişim  |

Detaylı arama »
Bebek İçin 2018 Giysileri....Bebek İçin İsme Özel Giysiler....Birbirinden Güzel Doğum Hediye Seçenekleri.....Hamile için Radyasyondan Koruyucu Manyetik Korseler.....Esprili Hamile T-Shirtleri......Hamile için Varis Çorabı.....Hamile Yatış Yastıkları.....Hamile için Anı Defteri.....Doğum Odasına Özel Ürünler.....Hamile Anneye Hediye.....Bebek Doğum Sepetleri.....En Yeni Bebek Hediyelikleri.....Yeni Dogan Bebek Giysileri......Esprili Bebek Body leri.....Bebek Hastane Çıkışları .....Bebek Hırka Yelekler.....Bebeğe Triko Kundaklar.....Bebek Ayakkabıları.....Bebek Çorapları.....Bebek Elbise Askıları.....Bebek 100 % pamuk Battaniyeler.....Bebek Nevresimleri.....Orjinal Bebek Havluları.....Bebek Albümleri.....Bebek Mevlüt Kıyafetleri.....Baby Shower Parti Malzemeleri.....Diş Buğdayına Özel Bebek Kıyafetleri......Bebek ve Bebek İçin Herşey......Bebekler İçin 2018 Yılbaşı Kostümleri.......Bebekler İçin Esprili 2018 Yılbaşı Giysileri.....POPYMAM 2018 Esprili Hamile ve Bebe Tişörtleri.....Şeker Bebek Hediyeleri...... 2018 Yılbaşı Bebek Kıyafetleri.......2018.......En Güzel Bebek Hediyesi .......En Modern Bebek Hediyeleri......Yeni Doğan Bebek Doğum Hediyeleri......En Harika Bebek Kıyafetleri......Bebek için Farklı Kıyafetler.......
Ü R Ü N L E R İ M İ Z
Hamile & Bebek Haberleri
Tüm Haberler

Hamile & Bebek Haberleri

2.2.2009 20:49:00
Doğum Hakkında 10 Önemli Nokta

Doğum hakkında 10 ÖNEMLİ NOKTA

Bebek bekliyorsunuz ve doğumun nasıl olacağını, neler yaşayacağınızı şiddetle merak ediyorsunuz. Doğumla ilgili bulabildiğiniz yazıları ve kitapları okuyor, doktorunuzla, arkadaşlarınızla ve doğum yapmış annelerle konuşuyorsunuz.

Yine de doğumla ilgili bazı konuların size hiç kimse tarafından anlatılmamış olması olasılığının yüksek olduğunu biliyor musunuz?

 Öncelikle şunu bilmelisiniz: Her kadının doğum deneyimi birbirinden farklı olsa da kesin olan bir şey var: Doğurmak filmlerdeki gibi olmaz!

Öte yandan, doğumun nasıl olduğu konusunda başka annelerle konuşmak yararlı olsa da, özellikle zor bir doğum yapmış annelerin objektif olması çok zordur. Ayrıca sizin planladığınız doğum şeklinden farklı bir doğum yapmış annelerin de size çok fazla fikir vermesi mümkün değildir.

Tüm bu durum karşısında doğumla ilgili bilmeniz gereken ancak size anlatılmamış olması muhtemel konuları derledik...

1- İlk doğum saatler sürebilir

Filmlerde anne adayı ilk sancıda arabaya bindirilerek hastaneye götürülür, kısa bir süre sonra da bebek dünyaya gelir. Oysa ilk doğumlarda, ilk sancının hissedilmesinden sonra doğumun gerçekten başlaması rahat altı-yedi saat sürebilir. Rahim ağzı 2 santim açılmadan önce “başlamış doğum eylemi” olarak değerlendirilmezsiniz. Bu dönemde ayakta ve aktif olmak süreci hızlandırabilir ancak çok erken aşamada hastaneye gitmeniz durumunda da kendinizi hastane yatağında uzanarak gözlem altında beklerken bulabilirsiniz. Kısacası ilk sancıları hissettikten sonra yapmanız gereken, sakin olmak, rahatlamaya ve gevşemeye çalışmak ve kasılmaların şiddeti, süresi ve gelme aralığına dikkat ederek doktorunuzla temas kurmaktır.

2- Sularınız her zaman ani ve şiddetli bir boşalma şeklinde gelmez

Bazı annelerin suları şiddetle ve aniden boşalsa da, çoğunlukla suların gelmesi sızıntı şeklinde hissedilir. Bunun nedeni bebeğin başının amniyotik sıvının çoğunun boşalmasını engellemesi olabilir. Miadını doldurmuş anne adaylarının çoğu hafif idrar kaçırmaları yaşayabilir, bu nedenle suların gelmesinin idrar kaçırmayla ya da idrar kaçırmanın suların gelmesi ile karıştırılması sık görülen bir durumdur.

Sularınız doğumun herhangi bir aşamasında gelebilir, dolayısıyla da bu ilk su sızıntıları doğumun çok yaklaşmış olduğuna işaret etmeyebilir. Bununla birlikte, suların gelmesinin ardından rahimde enfeksiyon oluşması riski doğduğundan 24 saat içerisinde doğumun gerçekleşmesi gereklidir. Sularınızın gelip gelmediğinden emin olamıyorsanız, yapmanız gereken en doğru şey doktorunuza ya da ebenize başvurmak olacaktır.

3- Doğum “pis” iştir!

Evet, filmlerde ve pembe dizilerde makyajı yerinde bir kahramanın birkaç çığlık atması ve pek az ter dökmesinin ardından gururlu anne-babanın mutlulukla minik bebeklerine baktıklarını görürüz. Anne biraz yorgundur ancak halen üstü başı, eli yüzü gayet düzgün ve bakımlıdır.

Ancak gerçek yaşamda göğüs hizasına kadar çekilen çarşafın altındaki sahne pembe dizilerden çok adli vakaların anlatıldığı dizilerdeki sahnelere benzer! Doğurmak “pis” iştir ve o ilk ağlamayı işittiğinizde büyük olasılıkla küçük bir ter, amniyotik sıvı, kan ve muhtemelen kakadan oluşan bir bataklık içerisinde yatıyor olacaksınız. Ikınırken kaka kaçırılması gayet normal ve aslında doğru biçimde ıkındığınızı gösteren bir durumdur. Ancak böyle bir kazanın olmasından korkarak ıkınmaktan kaçınmamalı ve sizden ıkınmanız istendiğinde var gücünüzle ıkınmalısınız. Olası bir kaka kaçırma durumunda hiçbir yorumda bulunmadan temizliğiniz yapılacaktır ve bu duruma her zaman şahit olan doktorunuz ya da ebeniz sizin hakkınızda hiçbir olumsuzluk düşünmeyecektir.

4- Suni sancı her zaman işe yaramayabilir

Bebeğiniz miadını geçirdiyse doktorunuz suni sancı ile doğumu başlatmak isteyebilir. Bunun nedeni hamileliğin sonuna yaklaşıldığında plasentanın çok etkin bir şekilde çalışamaması ve bebeğe yeterince besin ve destek sağlayamaması riskinin doğmasıdır. Çok çeşitli suni sancı (indüksiyon) yöntemleri vardır ve ilk teşebbüsün sonuç vermemesi durumunda doktorunuz bir sonraki daha güçlü yönteme geçecektir. Ancak doğumu başlatmaya yönelik tüm çabalara rağmen (büyük olasılıkla bebeğin gerçekte miadını tam doldurmamış olması nedeniyle) doğumun başlatılamaması söz konusu olabilir.

Gebelik yaşı son adet tarihine ve bebeğin ölçümlerine göre hesap edilir. Ancak kadınların son adet tarihlerinden itibaren yaklaşık iki hafta sonra yumurtlamaları nedeniyle bebeğin gebelik yaşı hesaplarına kıyasla iki hafta daha küçük olması söz konusu olabilir. Bu nedenle henüz 42 haftanızı doldurmadıysanız (ilk kez doğum yapan anne adaylarının hesaplanan olası doğum tarihlerinden 10 gün geç doğum yaptıklarına dair bulgular mevcuttur), bebeğinizde bir sorun olduğuna ya da amniyotik sıvı miktarının olması gereken düzeyde olmadığına dair bulgular mevcut olmadığı sürece, suni sancı konusunda ihtiyatlı davranmanızda yarar vardır.

5- Epidural riskli olabilir

Epiduraller yaygın kullanılan ağrı kesici yöntemlerdir ve bu sayede pek çok anne adayı doğumu stresli ve sancılı bir deneyim yerine rahat ve tadı çıkarılan bir deneyim olarak yaşamaktadır.

Epiduraller çoğunlukla işe yarar ancak nadiren vücudun tek tarafında etkili olması ve vücudun diğer tarafında sancıların hissedilmesi söz konusu olabilmektedir. Ayrıca anestezik maddenin yanlışlıkla kana enjekte edilmesi söz konusu olabilmektedir (çoğunlukla doğumun çok ileri aşamalarında ve anne adayının epidural uygulanırken hareketsiz durmakta zorlanması halinde meydana gelmektedir). Bu durum ise daha sonra şiddetli baş ağrılarına yol açabilmektedir.

Epiduralin doğumu neredeyse hiç ağrısız yapma ve doğumun yavaş ilerlemesi durumunda dinlenme olanağı vermek açısından net bir yararı olduğunu unutmayın. Ancak uzun süre hastane yatağında uzanmak da doğum sürecini fazlasıyla yavaşlatarak kasılmaların yeniden başlayabilmesi için ilave ilaçların verilmesini gerektirebilir. Ayrıca bu durum ıkınma sırasında hissetme yeteneğinizi etkileyerek yardımlı doğum ya da sezaryen olasılığını artırabilir.

6- Epizyotomi (doğum kesisi) yapıldığını hissetmezsiniz

Epizyotomi (bebeğin çıkışını kolaylaştırmak amacıyla vajina girişinde kesi yapılması) çoğu kadını korkutur. Ancak bu uygulama sadece mutlaka gerekli olması halinde yapılır ve epidural almamış olsanız dahi, lokal anestezi altında ya da kasılmanın tepe noktasında gerçekleştirileceğinden, kesi yapıldığını hissetmezsiniz.

7- Ayakta ve hareketli olmak daha iyidir!

Doğumla ilgili filmlerin çoğunda doğum yapmak için sırt üstü uzanmak gerektiği fikri oluşturulur. Oysa gerçekte doğum ve bebekle ilgili herhangi bir sorun bulunmadığı sürece bunun tam tersi daha iyidir. Ayakta ve hareketli olmak yer çekiminin kasılmalarınızı destekleyerek bebeğin doğum kanalına girmesinin kolaylaştırması anlamına gelir. Yürümek, kalçaları sallamak ve nefese yoğunlaşmak sancıları hafifletme konusunda gerçekten yardımcı olur. Dolayısıyla bu şekilde sancılarla kendi başınıza gayet iyi bir şekilde baş edebildiğinizi görmenizi sağlayabileceğinden, epidural uygulanmasını istemeden önce bunu deneyebilirsiniz.

8- Doğum sonrasında yoğun kanamanız olacak

Doğum sonrasında, sezaryen doğum yapmış olsanız dahi, yoğun kanama ve büyük pıhtıların gelmesine hazırlıklı olmalısınız. Özellikle doğumdan sonraki ilk 24 saat içerisinde sık sık ped değiştirme ihtiyacı duyabilir ve her ayağa kalktığınızda boşalma şeklinde kanama hissedebilirsiniz. Bu kanama gayet normaldir ve plasentanın rahim duvarına tutunduğu yerden kaynaklanmaktadır. Doğumdan üç ile dört hafta sonra kanama kahverengimsi bir akıntıya dönüşerek hafifler. Kanamanın hafiflemesi ve ardından yeniden yoğunlaşması ya da parlak kırmızı bir renk alması rahminizde halen plasenta parçası kalmış olabileceğine işaret edebileceğinden derhal doktorunuza başvurun. Ayrıca bu süre boyunca, tampon kullanımı rahminize ve plasenta alanındaki yara yeri kanalıyla kan akımınıza hava girmesine neden olarak tehlikeli sonuçlara yol açabileceğinden ped kullanmayı tercih etmelisiniz.

9- Sezaryen kolay yol değildir

Sezaryen vücuda erişmek için cilt, kas ve yağ dokusunun kesilmesini gerektiren bir büyük operasyondur. İyileşme süreci ağrılı olabilir ve bebeğiniz ile mevcut diğer çocuklarınıza bakmanızı ve emzirmenizi zorlaştırabilir. Vajinal olarak doğurma seçeneğine sahip olduğunuz sürece, bunun sizin için en iyi ve en güvenli yol olduğu gerçeğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

10- Emzirmek başlangıçta acı verebilir

Emzirmek hem siz, hem de bebeğiniz için en iyisidir ve hazır mamaya başlamadan önce bebeğinizi emzirmek için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız. Anne sütü bebeğe yaşama en iyi şekilde başlangıç yapma olanağını verir. Ancak tüm bunlar özellikle bebeğin memeyi iyi kavramaması durumunda emzirme sırasında canınızın yanabileceği gerçeğini değiştirmez.

Bu açıdan anahtar unsur bebeği ve kendinizi doğru pozisyonda tutabilmek için gerekli tüm bilgi ve tavsiyeleri almanızdır. Ne yazık ki pek çok anneyi emzirmekten caydıran sorunların çoğunun aslında kolaylıkla çözümlenmesi mümkündür. İlk birkaç gün sabırlı olur ve emzirme tekniğini öğrenmek için kendinize şans verirseniz, ilerleyen günlerde hem bebeğinizin bakımı sizin için çok daha kolay olur, hem de onu anne sütünün artık sayılmakla bitmeyen faydalarından mahrum bırakmamış olursunuz.

Diğer Haber Başlıkları

 AH ŞU ÇOCUKLAR....
 Çocuklardan Bebek Yapmak la ilgili Komik Yorumlar
 Anne Adaylarına Baby Shower Parti
  Trafik Yönetmeliği’nde Oto Güvenlik Koltuğu Kullanımı
 Doğum Fotoğraflarınız FotoAilem.com dan
 Anne nin Tanımı (Esprili )
 Hamile Anne ve Bebek İhtiyaçları Listesi
 Pilates İle Sağlıklı Hamilelik
 Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır.?
 Anne Karnında Bebek
 İlk ve İkinci Hamilelik Arasındaki Fark
 İnternette Alışveriş Güvenliğniz
 Popymam da Kargo Ücretleri
 Popymam da Ödeme Şekilleri
 Bebeğinizin İsmini Biz Çalışalım.!
 Bebek Giyiminde Dikkat Edilecek Hususlar
 Anneler Günü Hikayesi
 Bebek Odasına Beşik ve Yataklar
 Modern Bebek İsimleri Sözlüğü
 Hamile Kıyafetleri Hakkında Neler Düşünülüyor.?
 Müşterilerimizin Görüşleri
 Bebeği Boğulmaktan Korumak İçin
 En Gözde ve Şeker Bebek Hediyeleri
 Yeni Doğan Bebekte Nelere Dikkat Edilmeli.?
 Doğum İznine Ayrılmak
 Medyada Popymam
 Hamilelikte Karın Masaj Yağları
 Önerilen Emzirme Sütyenleri
 Pınar Altuğ un Esprili Hamile Tişörtleri Popymam dan
 Anne Sütünün Mucizesi
 Hamilelikte Çikolata Bebeği Çok Mutlu Ediyor.
 Bebeğiniz Öce Kırmızı Rengi Farkedermiş.
 Burcuna Göre Bebeğiniz
 Anne İçin Çok Güzel Sözler
 Doğum Hastane İhtiyaç Listesi
 Hamile için Doğum İhtiyaç Listesi
 Bebek Doğum İhtiyaç Listesi
 Hamilelikte Bunlara Dikkat
 Hamile Emniyet Kemeri
 Bebek Oto Koltuğu
Üye Ol
Beni Hatırla
Sitemizde her türlü KREDİ KARTI geçerlidir.
Satışlarımız ONLINE olarak sadece internet üzerinden yapılmaktadır. www.popymam.com info@popymam.com Tel. 0216 575 33 06